Wspieranie skuteczności biznesowej

Skuteczność biznesowa zależy od zrozumienia i wykorzystania współzależności pomiędzy twardymi i miękkimi aspektami zarządzania, wymagając od menedżerów zdolności analizy i refleksji, myślenia systemowego i przełamywania schematów. Metoda AoV odzwierciedla złożoność i niejednoznaczność tych zależności, dostarczając bezpiecznego środowiska rozwojowego obejmującego pięć obszarów:

 

1. Strategie behawioralne
W jaki sposób dostosowujesz swój sposób zachowania i zarządzania do indywidualnych cech ludzi i wymagań sytuacji?


Każda osoba bądź zespół ma swój indywidualny styl pracy, komunikowania się, podejmowania decyzji oraz inaczej reaguje (zachowuje się) w różnych sytuacjach. Skuteczne działanie w biznesie wymaga nie tylko świadomości mocnych i słabych stron (swoich oraz innych członków zespołu), ale również zrozumienia, jak przekładać je na wymierne wyniki biznesowe. Metoda AoV pozwala menedżerom oraz ich przełożonym kształtować indywidualny wkład w wyniki zespołów oraz organizacji, a nie tylko diagnozować / kształtować zachowania i kompetencje.

Na poziomie zespołów Metoda AoV pozwala kształtować kulturę wartości w firmie (nastawienie na zysk i wartość). Warsztaty budują wzajemne zrozumienie i zgranie pomiędzy członkami zespołu, jednocześnie pokazując zagrożenia z tym związane (np. kiedy zespół tworzy tzw. „towarzystwo wzajemnej adoracji” – zamiast działać w nastawieniu na wynik).


2. Proces decyzyjny (potencjał ludzi)
Czy wiesz dokładnie jakie są szanse i zagrożenia wynikające ze sposobu w jaki myślisz, reagujesz i podejmujesz decyzje?

Podejmowanie decyzji to proces wymagający właściwego połączenia racjonalnego myślenia z intuicją. Jest to obszar, w którym teoria ani schematy nie sprawdzają się – liczy się za to:  zdolność myślenia krytycznego, działania w trudnych sytuacjach, wyciągania wniosków, a także zdolność dopasowania do wymogów sytuacji. Efektywność procesów decyzyjnych jest obszarem krytycznym na stanowiskach strategicznych, stanowiąc wskaźnik wyprzedzający dla osiąganych wyników biznesowych.

Metoda AoV dostarcza intensywnej stymulacji myślenia krytycznego oraz doświadczenia funkcjonowania poza strefą komfortu. Umożliwia to menedżerom praktyczny trening i sprawdzenie się bez ponoszenia przez nich ani firmę konsekwencji popełnionych błędów.

W połączeniu z ekspertyzą z zakresu efektywności procesów decyzyjnych, Metodę AoV wykorzystujemy także do diagnozy i podnoszenia efektywności procesów decyzyjnych menedżerów operacyjnych, kadry strategicznej oraz doskonalenia procesów decyzyjnych zespołów zarządzających.



3. Obiektywne potrzeby i cele biznesu
W jaki sposób osiągasz twarde wyniki biznesowe?

Metoda AoV umożliwia rozwijanie praktycznych zdolności w zakresie biznesowego obszaru odpowiedzialności menedżera, obejmującego: wczesne wykrywanie i eliminację błędów, przewidywanie problemów i zapobieganie im (zamiast „gaszenia pożarów” i działań reakcyjnych), planowanie działań, definiowanie realnych celów i kierunku, zrozumienie i wdrażanie przyjętej strategii, przewidywanie konsekwencji swoich działań i zagrożeń z perspektywy całej organizacji, skuteczną adaptację do zmian, sprawne reagowanie na niespodziewane zdarzenia, podnoszenie wydajności biznesowej własnego obszaru biznesu, wykorzystywanie procesów budżetowania, kontrolingu, analiz biznesowych itd.

Aby ukierunkować rozwój menedżerów na działania najistotniejsze z punktu widzenia firmy oraz wesprzeć ich w przeniesieniu doświadczeń z warsztatu na specyfikę firmy, współpracujemy z przełożonymi / wewnętrznymi mentorami, zapraszając ich na warsztaty prowadzone przez konsultantów AoV. Jest to dodatkowa wartość diagnostyczna – obserwacja menedżerów w działaniu zgodnym z ich codzienną praktyką – zarządzaniu biznesem. Istnieje także możliwość dostosowania wirtualnego środowiska do realiów biznesowych firmy (customizacja symulacji).


4. Monitorowanie skuteczności biznesowej
W jaki sposób wykorzystujesz twardą informację zwrotną - wyniki biznesowe do kierunkowania działań swoich i swojego zespołu?

Twarda informacja zwrotna jest podstawą skutecznego procesu uczenia oraz kontroli rezultatów biznesowych. W rzeczywistości wyniki są niestety zwykle dostępne z kilkumiesięcznym lub nawet dłuższym opóźnieniem, ze względu na długofalowe konsekwencje podejmowanych przez nas decyzji i działań. Są one również zaburzone przez zewnętrzne czynniki, o których często możemy nie mieć informacji. Powoduje to, że skupiamy się na dostępnych – fragmentarycznych – informacjach takich, jak: wyniki sprzedaży, jakość współpracy i atmosfera, itd., ryzykując, że skoncentrujemy naszą energię na działaniach nie generujących wyników firmy.

Wyniki symulacji biznesowej – zysk, wartość dla akcjonariuszy – pozwalają pokonać te ograniczenia, dostarczając menedżerom prawie natychmiastowej, twardej informacji zwrotnej.

Dodatkowo, Metoda AoV umożliwia weryfikację skuteczności biznesowej kadry menedżerskiej w porównywalnych, kontrolowanych warunkach, dostarczając nowej perspektywy na źródła swoich sukcesów i porażek oraz pozwalając odkryć zagrożenia, luki i niewykorzystany potencjał menedżerów i zespołów. W zależności od potrzeb, monitorowanie może odbywać się indywidualnie lub zespołowo i może być porównane z rzeczywistymi wskaźnikami wydajności biznesowej, w celu wykrywania przyczyn wysokiej bądź niskiej wydajności biznesowej w firmie.


5. Performance-Based Management (delegowanie decyzyjności, określanie i kontrola celów)
W jaki sposób sposób definiowania oraz kontroli celów wpływa na rezultaty Twoje i menedżerów, którymi zarządzasz?

Warsztaty umożliwiają doświadczenie konsekwencji procesu określania i kontroli celów na długofalowe efekty, kształtując zrozumienie relacji pomiędzy sprawną realizacją zadań, osiąganiem celów operacyjnych, strategicznych a zyskami i wartością firmy.

Dla Zarządu i Dyrektorów uczestniczących w warsztacie w roli „Wirtualnych Prezesów”, Metoda AoV dostarcza środowiska kontroli procesu decyzyjnego menedżerów i zespołów menedżerskich. Ułatwia nadzór właścicielski i kontrolę nad wynikami regionów i jednostek biznesowych. Oprócz monitorowania, przełożeni i Zarząd mogą również eksperymentować w bezpiecznych, wirtualnych warunkach ze swobodą decyzyjności i zakresem kontroli menedżerów i zespołów menedżerskich oraz odkrywać mocne i słabe strony menedżerów, aby optymalnie wykorzystać ich potencjał.

 

Warsztaty Metodą AoV umożliwiają szybkie i bezpieczne rozwijanie każdej z powyższych perspektyw (pełniąc rolę intensywnych warsztatów kompetencyjnych), jak również doświadczenie i kształtowanie zrozumienia współzależności pomiędzy nimi. Wirtualne środowisko oznacza brak rzeczywistych kosztów związanych z wychodzeniem poza dotychczasowe schematy i pozwala menedżerom podnosić elastyczność, świadomość i skuteczność własnego działania, odkrywając poprzez działanie np.:

  • w jaki sposób skutecznie dopasować swoje zachowanie do własnych mocnych i słabych stron oraz wymagań sytuacji?
  • czego wymaga od menedżera i zespołu osiąganie twardych rezultatów w biznesie?
  • w których obszarach moje naturalne reakcje, nawyki stanowią zagrożenie dla wyników, a kiedy stanowią o sile zespołu?

 

Comments are closed.