Akademia Proces贸w Decyzyjnych

Dlaczego do rozwoju proces贸w decyzyjnych potrzebne jest przyw贸dztwo?

Przyw贸dztwo to dla nas zdolno艣膰 uzyskiwania trwa艂ych, wysokich rezultat贸w w warunkach niepewno艣ci, z艂o偶ono艣ci i zmienno艣ci – czyli codziennych warunkach funkcjonowania kadry strategicznej. Jego聽藕r贸d艂em jest wysoka zdolno艣膰 krytycznego my艣lenia oraz聽艣wiadomo艣膰 w艂asnych proces贸w my艣lowych.

Celowo pomijamy w tej „definicji” zdolno艣膰 do poruszania t艂um贸w tak, aby poszli za „przyw贸dc膮” w ogie艅. To jest brak zdolno艣ci przewidywania konsekwencji w艂asnych b艂臋d贸w – przed tym, gdy wyst膮pi膮!

Przyw贸dztwem nie jest w naszych oczach r贸wnie偶 podejmowaniem racjonalnych dzia艂a艅, w oparciu o sprawdzone i wypracowane schematy. Dlaczego? Poniewa偶 zwykle pozwala to uzyska膰 zadowalaj膮ce rezultaty w zarz膮dzaniu operacyjnym, rzadko natomiast pomaga osi膮gn膮膰 trwa艂e,聽ponadprzeci臋tne rezultaty na poziomach strategicznych.聽Robienie rzeczy w艂a艣ciwie – czyli unikanie b艂臋d贸w – wymaga innych talent贸w ni偶 z robienie w艂a艣ciwych聽rzeczy – tych, kt贸re generuj膮 warto艣膰 i prowadz膮 do zrozumienia.

Przyw贸dztwo wymaga posiadania odpowiednich predyspozycji i zaanga偶owania we w艂asny rozw贸j i to w艂a艣nie dlatego przyw贸dztwo wobec samego siebie jest niezb臋dne aby m贸c rozwija膰 si臋 – cz臋sto poza sfer膮 komfortu – wraz zespo艂em strategicznym.

Jakie cechy rozwijamy podczas Akademii Proces贸w Decyzyjnych?

Liderzy musz膮 umie膰 wykorzystywa膰 my艣lenie krytyczne i w艂asne mo偶liwo艣ci tak, aby robi膰 r贸偶nic臋 w biznesie. Wspieramy zatem rozw贸j zdolno艣ci聽docierania do istoty problemu i聽podejmowania聽w艂a艣ciwych decyzji dotycz膮cych twardych aspekt贸w biznesu, oraz聽w艂a艣ciwego zachowania w sytuacjach, kt贸re wymagaj膮 wyj艣cia poza stref臋 w艂asnego komfortu.

Jak wspieramy rozw贸j przyw贸dc贸w?

W Architects of Value stworzyli艣my unikatowe,聽twarde narz臋dzia diagnozy i rozwoju efektywno艣ci przyw贸dztwa聽– warsztaty Decision Processes Developement (DPD) oparte o zrozumienie efektywno艣ci proces贸w decyzyjnych. Rozwi膮zania w obszarze przyw贸dztwa projektujemy na bazie cel贸w biznesowych organizacji i wdra偶amy w formie proces贸w opartych o kontrakt przyw贸dczy, wymagaj膮cy 艣wiadomego wychodzenia poza w艂asn膮 stref臋 komfortu. Proces przeznaczony jest dla tych os贸b,聽kt贸re rozumiej膮, 偶e przyw贸dztwo i rozw贸j s膮 nieroz艂膮czne, a tak偶e rol臋, jak膮 stawianie coraz to nowych wyzwa艅 oraz krytyczne, samodzielne my艣lenie ma w uzyskiwaniu wynik贸w biznesowych.

Jakie s膮 cele budowania 艣wiadomo艣ci procesu decyzyjnego?

Budowanie 艣wiadomo艣ci聽procesu polega na wykorzystywaniu odr臋bnych, indywidualnych cech ka偶dego cz艂onka zespo艂u rzutowanych na map臋 sp贸jnego procesu decyzyjnego. Obszarem rozwoju jest zdefiniowanie:

  • W kt贸rych obszarach ka偶dy cz艂onek zarz膮du pracuje najefektywniej?
  • Jakie s膮 zagro偶enia z danego stylu my艣lenia?
  • Jak wzajemnie si臋 wspiera膰 w procesie podejmowania decyzji, aby podnosi膰 wyniki organizacji?

Jak wygl膮da proces wsparcia lider贸w - Akademia Proces贸w Decyzyjnych?

Proces konstruowany jest na bazie diagnozy efektywno艣ci proces贸w decyzyjnych oraz potrzeb biznesowych i obejmuje niewielkie grupy (do 10 os贸b) b膮d藕 zespo艂y mened偶erskie (3-5 os贸b).

W ramach procesu diagnozujemy (2 dni) i kszta艂tujemy (budowanie 艣wiadomo艣ci procesu) (3 dni) efektywno艣膰 procesu decyzyjnego potrzebn膮 do skutecznego:

  • Podejmowania decyzji strategicznych,
  • Definiowania w艂a艣ciwych cel贸w biznesowych organizacji,
  • Delegowania decyzyjno艣ci,
  • Okre艣lania podw艂adnym twardych, mierzalnych cel贸w,
  • Dostrzegania szans i zagro偶e艅 na rynku.

W nast臋pstwie diagnozy, rozw贸j 艣wiadomo艣ci procesu decyzyjnego opieramy na faktycznych wyzwaniach biznesu firmy, gdzie celem jest budowanie docelowej struktury organizacji.聽

Jakie s膮 cele Akademii Proces贸w Decyzyjnych?

Celem procesu jest rozw贸j skuteczno艣ci poprzez tzw.聽鈥瀢gl膮d鈥聽鈥 czyli praktyczne zrozumienie, co jest najwa偶niejsze dla skuteczno艣ci decyzji i聽z czym si臋 to wi膮偶e.


Jakie NIE s膮 cele Akademii Proces贸w Decyzyjnych?

Celem procesu nie jest dostarczenie wiedzy, technik i 鈥瀓edynych s艂usznych鈥 schemat贸w, gdy偶 nie ma to 偶adnego zwi膮zku ze zdolno艣ci膮 podejmowania w艂a艣ciwych decyzji, a jedynie podejmowania decyzji w艂a艣ciwie (racjonalnie, w kontek艣cie jakiego艣 schematu).

 

Comments are closed.